Перші переможці на місцевих виборах від Єдиного Центру

Перші переможці на місцевих виборах від Єдиного Центру

За попередніми даними серед єдиноцентристів вже є перші переможці на виборах до місцевих рад.

Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Плюси та мінуси незалежного зовнішнього оцінювання якості освіти
2009-03-19 10:43:00

Плюси та мінуси незалежного зовнішнього оцінювання якості освіти

Для випускників шкіл 2009 року наступила гаряча пора. 03 березня закінчилася реєстрація учасників зовнішнього оцінювання, більше відомого як зовнішнє єдине тестування.

Вже не перший рік зовнішнє єдине тестування випускників шкіл є проблемним питанням в українському суспільстві і має значну кількість як прихильників, так і противників. Правда, тенденція до позитивного його сприйняття щороку посилюється. І, якщо в минулому році «за» було 36%, «проти» - 34% респондентів, то в 2009 році: «за» вже 42%, а «проти» - 34 % опитуваних учнів, їх батьків, вчителів та працівників вузів (дані опитування фонду «Демократичні ініціативи» за грудень 2008 року).
Чому ж це буденне, на перший погляд, явище викликає таку бурю емоцій в нашому суспільстві?
Не секрет, що українська вища школа є одною з найкорумпованіших у світі. За результатами дослідження стану корупції в українській освіті, проведеного польською неурядовою організацією FIDE та центром прикладної політики «Стратагема», щороку українські студенти витрачають на хабарі до 300 млн. доларів. Особливо корупція процвітає під час вступної кампанії. За словами директора центру прикладної політики «Стратагема» Юрія Романенко, до сорока відсотка абітурієнтів готові платити хабарникам.
В той же час, вузи зацікавлені в справді якісному відборі вступників. Більшість керівників вищих навчальних закладів позитивно оцінюють результати вступу абітурієнтів минулого року за наслідками зовнішнього єдиного тестування.
Проте, найкращим аргументом є статистика. Так, за даними опитування студентів-першокурсників у грудні 2008 року центром прикладної політики «Стратагема», 50% з них вступили у ті вузи та на ті спеціальності, куди й хотіли, 29% пішли вчитися не зовсім туди, куди хотіли, проте всеодно задоволені.
В той же час, значна кількість проблемних моментів зовнішнього тестування випускників шкіл залишається невирішеною. Так, 61% батьків випускників вважають , що підготовка учнів до складання тестів є недостатньою, а самі тести складними для пересічного випускника школи (за даними Українського центру оцінювання знань тільки 20% тестів потребують поглиблених знань з предмету); 35% батьків нарікають на відсутність належної та своєчасної інформації від вузів щодо умов прийому.
Проте, не дивлячись на всі недоліки, визначальним результатом впровадження системи зовнішнього оцінювання знань випускників шкіл є неупередженість та об’єктивність оцінювання знань, основним інструментом якого і є зовнішнє єдине тестування.  Крім того, підсумковий тест за курс повної середньої школи є одночасно і вступним до вузу. Ця практика, широко поширена в більшості  розвинутих європейських держав: Австрія, Англія, Італія, Німеччина, Франція і інших, поступово запроваджується і в пострадянських державах: Росії, Азербайджані, Узбекистані, Киргизії, Литві. Україна, розробляючи власну модель моніторингу якості знань випускників шкіл, має можливість врахувати і світовий досвід, і особливості власної системи освіти і створити справді якісну систему оцінювання знань.
І як підсумок – незалежне зовнішнє тестування є умовою для рівного доступу до освіти всіх, хто володіє знаннями, і справжньою перепоною для корупціонерів від освіти, на яких щаблях освітянської ієрархії вони б не знаходились. На цьому наголошує і заступник Голови Єдиного Центру Леся Оробець, яка є головою підкомітету з базової освіти профільного комітету Верховної Ради.
Проте, головною умовою подальшого успішного розвитку цього впровадження – це злагоджені дії двох гілок влади – законодавчої та виконавчої. Бо, якщо Кабмін й надалі не буде квапитися реагувати на зауваження та пропозиції Комітету Верховної Ради з освіти щодо організаційного і технологічного вдосконалення реформи, а також її фінансування, то цей процес затягнеться на довго.

 

Ніна Журавель, керівник Криворізького окружного секретаріату Дніпропетровської обласної організації Єдиний Центр

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"